Гостујућу изложбу удружења КРУГ из Будимпеште можете погледати од 4. до 20. августа 2023. године, у галерији „ФОРМА“ Илије Огњановића 3, Нови Сад.
Удружење Круг из Будимпеште
Скривени је то драгуљ у срцу града Будимпеште, као некаква српска оаза омеђена зградама, са баштом у сенци крошњи које грле српску православну цркву Светог Ђорђа. Само неколико корака низ улицу налази се чувени Текелијанум, задужбина Саве Поповића Текелије, основана у 19. веку. Ово здање чува богату културу локалне српске заједнице. Као мост кроз време, ова историјска грађевина до дана данашњег није само важан камен темељац верског живота и образовања, већ се у њему налази и Уметнички простор КРУГ. Ово је посебно место у културном крвотоку мађарске престонице и важна тачка за Удружење уметника КРУГ, које непрестано функционише већ 15 година и окупља углавном српске и мађарске уметнике, али и шире. Уметничка остварења данашњице јесу наслеђе наше будућности, због чега су нам ствараоци овог непоновљивог момента веома важни. Наш поглед је усмерен у 2 правца, према традицији подједнако, као и према савременим креативним процесима.
Удружење уметника КРУГ је организација, група појединаца, која од самог оснивања 2008. године окупља српске уметнике у Мађарској и једина је организација те врсте у овој земљи. Истовремено ради на интеграцији својих аутора у савремене уметничке токове, повезивању и умрежавању стваралачких група и индивидуа. Бележи приметан број иницијатива у виду изложби, стручних радионица, литерарних вечери, издаваштва, као и музичких и филмских остварења, због којих је вредно да у Пешти застанемо на углу Српске улице и Вереш Палне и да се осврнемо на трен. Активисти ове ауторске заједнице су присутни и на значајним манифестацујама, као што су Међународни сајам књига у Београду или Франкфурту, разним групним и самосталним изложбама у Мађарској, Србији, Румунији, Хрватској, Пољској, Француској, Немачкој, Швајцарској или Италији, филмским фестивалима, чланови су и других асоцијација попут Удружења ликовних уметника Србије и Удружења уметника Мађарске. Последњих година реализовани су пројекти, као што је „Међународни уметнички симпозиум 360°” или културно-информативни портал Варош РТВ. Дугогодишња сарадња са Радио-телевизијом Војводине је уродила плодом и изне-дрила бројне програме, а и данас радимо на остварењу заједничког студија. Потребно је непрестано указивати на вредности српске културе, зато из године у годину дајемо простор и поставци изузетне летње иконописачке радионице у организацији Удружења за очување културе и традиције из Ловре. Као уметнички простор, дајемо места извођачима, глумцима, музичким групама и кант ауторима, личностима које имају шта да кажу. Пошто је за уметност интеракција природна, ствар битисања, подједнако бринемо о талентима и о публици, орга-низујемо креативне радионице нарочито за децу, али и за одрасле. Међу нашим публикацијама поред најчешћих каталога уз збирке поезије, издваја се и веома је важан превод на мађарски језик књиге под насловом Венац од трња за Данила Киша, која је објављена под покровитељством Министарства културе Србије и представља посебну копчу две културе. Организацијом међународног фестивала модерног плеса у Културном центру Атила Јожеф у Будимпешти је додата нова нијанса и овако разноврсној палети догађаја. А концерт Биље Крстић и оркестра Бистрик у самом центру града, код „Точка“ је поново показао шта значи волети своје.
Ликовне колоније и радионице КРУГ је однео у она места, где још постоје српске заједнице у Мађарској. Ови догађаји су за собом оставили и вредана дела и у тим насељима, по жељи локалних заједница, попут мозаика на Духовно и просветном центру Свети Сава у Десци, резба-реног дрвеног крста на ходочасном месту Водица код Сантова, зидних слика у Печују, Батањи и мурал на зиду Српске гимназије Никола Тесла у Будимпешти. Ово прихватамо својом мисијом и за наредни период. Епархија Будимска сматрајући важним рад овог уметничког покрета изашла је у сусрет и дала место креа-тивној енергији, због чега данас имамо свој простор у далеко чувеном Текелијануму. Учествујемо редовно у државном програму Ноћ музеја и у Недељи дизајна у Будимпешти, као и другим иницијативама на пољу културе и уметности, што значи да нисмо организација која делује само у оквирима мале заједнице. Круг је скоро деценију као суорганизатор био присутан у реализацији можда највећег српског пројекта у Мађарској, „Месеца српске културе“. За деценију ипо постојања, наше удружење је поставило бројна уметничка дела и у јавним просторима, која су без изузетка део културног наслеђа Срба у Мађарској. Посебно се радујемо подизању прве бисте Николе Тесле у јавном простору у Мађарској, у градићу Помазу за који Теслу везују јаке породичне нити, а коју смо такође свечано открили у оквиру пригодне конференције уз учешће врсни познавалаца лика нашег изузетног научника. Ово данас прелази у традицију, коју подржава и Теслина научна фондација из Филаделфије. Нажалост, као и сви остали током пандемије, мали део наших активности смо могли да реализујемо уз лично присуство аутора, али смо искористили могућности које нам пружа савремена техника и приредили могућа представљања и публикације Посебно је пажњу у овом периоду добио пројекат „Папир трпи све“ радова на папиру у форми мејл арта. У духу умрежавања, заједно са партнерима из Србије и Швајцарске организовали смо заједнички ликовни конкурс и изложбу под насловом „Писма Медиали“, на којој је учествовало 67 уметника, чији су радови приказани у три поменуте земље. Сматрамо да је важно обратити посебну пажњу на савремено српско стваралаштво у Мађарској, јер то представља „наслеђе наше будућности“.
Желимо да Круг постане излог савремене српске уметности и својеврсна спојница култура. Веома смо поносни, што смо на неки начин успели да се одужимо оснивачу Текелијанума и вратили српске интелектуалце, студенте, који живе у Мађарској у ово здање. Пружили смо им руку и дајемо простора за активности Организације српских студената у иностранству (ОССИ). Овај простор се кроз историју показао као плодно место где настају велике идеје, које имају континуитет (само треба да се сетимо на пример Матице српске).
А сада квиз питање. Шта је заједничко код следећих личности? Катарина Ивановић, Корнелије Станковић, Петар Стојановић, Милош Црњански, Јоаким Вујић, Петар Добровић, Никола Добровић, Тихомир Вујичић, Стојан Вујичић, Предраг Степановић, Петар Милошевић. Да ли сте погодили? Да, сви су они рођени на територији данашње Мађарске.
Загледани у вредности и неизмерну креативну енергију наших предака која даје смисла нашој садашњици, са вером у светло на хоризонту, позивам вас да нас пронађете у тој српској оази у срцу Будимпеште.
Милан Ђурић
Председник удружења Круг
Каталог изложбе можете погледати у нашем BoxNet фолеру.