Изложбу „Једина моја“ Марије Ердељи можете погледати од 15. новембра до 4. децембра 2022. године, у галерији „ФОРМА“ Илије Огњановића 3, Нови Сад.
Из каталога:
Ако сваке године у Србији животе изгуби најмање 30 жена, и то само зато што су жене, ако знамо да их убијају њима блиски људи, најчешће партнери, како онда не успевамо то да променимо и да искоренимо фемицид из нашег друштва? Разлози су многи, мањкавости система, нормализација насиља као друштвеног феномена који је врло укорењен међу нама, што због ратова, што због грубости као свим нам познатог начина “испољавања љубави”. Да не заборавимо и медије као огледало друштва и као оне који нам ретко помажу у томе да променимо та назадна, углавном наслеђена начела и да престанемо са нормализацијом ненормалног. Препуне насловнице унакажених тела, поготово жена убијених у породичном насиљу, једна је од најгорих пракси савременог новинарства. То нам сигурно неће помоћи да као медијска публика променимо шватање о феномену фемицида, а још мање ће помоћи, да се као жртве насиља, опоравимо од трауме и наставимо да живимо достојанствено. Зато је у овој борби за друштво без насиља, етика визуелне уметности од огромне важности. Марија Ердељи је тога свесна. Осим што има невероватан таленат и смисао да направи добру фотографију човека, она, што је још важније, зна како да сачува човечност. Она фотоапаратом илуструје трауматичну тему без сувишних детаља, а емоцију преноси снажно. Срце на тацни сваке убијене жене, прамен косе који несумњиво изазива језу и асоцира на тешке сцене насиља које су томе претходиле, на крају, и лик жене, лептиром сакривеног идентитета и одузетог права на говор, став и глас, што је сваке жртве реалност, била она жива или не… Фотографије Марије Ердељи доступне су и у бесплатној бази групе Новинарке против насиља, намењеној као помоћ при сензибилисаном извештавању о насиљу према женама, што говори довољно колико је она као ауторка, изузетна.
Милица Кравић Аксамит,
новинарка и феминистичка активисткиња
Биографија:
Марија Ердељи – мастер дипломирани ликовни уметник је рођена 17. априла 1989.године у Новом Саду. Уписала и завршила Академију уметности у Новом Саду, смер: фотографија, у класи проф. Иване Томановић. Издала књигу фотографија представе “Наши Дани” Радослава Миленковића у издању Процес театра, фебруар 2018. године. Представља је своју земљу на пројекту: Together along Belt and Road – International Photographers Shenyang Trip – CRI Online – media house у Кини 2019. године. Члан је УПИДИВ-а од 2019. (Удружење ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Војводине), као и члан Удружења Новинара Србије од 2021. године. Запослена као фотограф у Покрајинском заводу за заштиту споменика културе. Остварила је сарадње са интернационалним магазинима попут:
- DOCU Magazine, Финска 2021.
- УПС (Уметност пре свега), Србија 2021.
- Македонска Виделина, Србија 2021.
- New JOURNALIST Magazine, Велика Британија 2020.
- ATLAS Magazine, Немачка 2019.
- Војвођански магазин, Србија 2018.
- Deutsche Welle, Србија 2017.
Од 2015. године је хонорарни сарадник као фоторепортер у Омладинским новинама „Clich, Clich BOOM”. Радила је као фоторепортер у Покрајинској влади од 2018. године до 2022. године. Са својим фотографијама је учествовала на више од 60 групних и 9 самосталних изложби у земљи и иностранству. Била је полазник на разним радионицама и обукама: World press Photo, Masterclass NOOR из области документарне фотографије, Media Development – Deutsche Welle Akademie (training), Радионица за медије – Национални конвент о Европској унији и ЕУ за тебе итд… Вишеструко је награђивана за свој рад, те је 2022. године добила националну награду за етичко извештавање о сиромаштву „Рефлексија“, у категорији – фотографија. Добитник је и признања за пројекат од важности „Живимо заједно“ и за допринос у друштву – Корацима Милеве Марић, 2020 године.
Каталог изложбе можете погледати у нашем BoxNet фолеру.
Са отварања изложбе:
У оквиру изложбе :
Трибина о родно заснованом насиљу и фемициду
„Предрасуде и стереотипи о родно заснованом насиљу и фемициду“ одржано 28. новембра 2022. године с почетком у 18 сати, а поводом „16 дана активизма против родно заснованог насиља“ у организацији ЕУ инфо поинта Нови Сад.
На трибини говоре, др Нађа Бобичић, научна сарадница Факултета политичких наука у Београду, Тамара Сријемац, новинарка Радија Нови Сад и др Нада Падејски, руководитељка Сигурне женске куће, а трибину модерира Јелена Анђеловски, ЕУ инфо поинт
Пре саме трибине, уметница је одржала и кратко вођење кроз саму изложбу.